Biyoyakıt Kullanımında Kenevir

14.09.2020
171
A+
A-

Biyoyakıt Kullanımında Kenevir

Kenevir bitkisi, endüstriyel amaçlı kullanılabilen bit kültür bitkisidir. Tohumu, lifi ve sapı pek çok ürünün hammaddesi olarak değerlendirilmektedir. Çok sayıda ülkede, yenilenebilir enerji kaynağı olarak da değerlendirilmektedir. Özellikle biyogaz /biyoyakıt hammaddesi için kenevir üretimi yapılmaktadır. Günümüzde, izinli ve yasal olarak yapılan kenevir üretimi, dünyanın pek çok bölgesinde yaygınlaşmıştır. Kenevir üretiminin yaygınlaşmasındaki en önemli etken biyoyakıt üretimidir. Yakıt üretimi, günümüzün en önemli problemlerinden bir tanesidir. Ucuz, verimli ve çevre dostu yakıt üretmek isteyen ülkeler, kenevir üretimine eğilim göstermiştir.

Kenevir kullanılarak üretilebilen üç çeşit enerji kaynağı bulunmaktadır. Bunlar; biyodizel, biyokütle ve biyoyakıttır. Bu üç enerji kaynağı da yenilenebilir ve sürdürülebilir özellikte olması sebebi ile çok sayıda ülke tarafından talep görmektedir. Enerji kaynaklarının üretilebilmesi için, kenevir üretimine de büyük çapta teşvikler verilmektedir.

Biyodizel Üretiminde Kenevir

Biyodizel, sürdürülebilir bir yakıt türüdür. Yağlı tohum bitkileri kullanılarak üretilen bitkisel ve hayvansal yağların genellikle uygun bir katalizör aracılığı ile kısa zincire sahip olan alkollerle reaksiyona girmesi sonucunda oluşmaktadır. Günümüzde biyodizel üretiminde kullanılan bitkiler palm yağı, soya fasülyesi ve kolza tohumu olarak bilinmektedir. Buna ek olarak, kenevir bitkisi de biyodizel üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kenevir tohumunun içerdiği yüksek oranda yağ, düşük karbonlu biyoyakıtların üretilebilmesine imkan tanımaktadır. Bunlar; biyoetanol ve biyobütanol olarak adlandırılmaktadır. Kenevir bitkisinin biyodizel üretiminde yaklaşık %97’lik bir verim elde edildiği kaydedilmiştir. Bu yüksek verim derecesi, kenevirden elde edilen biyodizel üretim sürecinde enerji kaybının oldukça az olduğunu ispatlamaktadır. Kenevir tohumlarından biyodizel elde edilmesinin bir diğer nedeni ise kenevir tohumlarının sahip olduğu %30-35 ‘lik yağ oranıdır. Bu özellikleri sayesinde 3.3 kg kenevir tohumunun kullanılmasıyla yaklaşık olarak 1 litre biyodizel üretilebildiği kayıtlara geçmiştir. Bu sebeple, ürün fiyatlarında ve üretim maliyetinde düşüklük gözlenmektedir.

Biyokütle Üretiminde Kenevir

Biyokütle, fosil olmayan organik maddelerin oluşturduğu bir kütledir. Bu kütleler, güneşten gelmekte olan enerjilerin organik madde olarak depolanmasını sağlamaktadır. Biyokütle enerji kaynakları için kullanılan ürünler; odun, yağlı tohum bitkileri, karbonhidrat bitkileri, elyaf bitkileri, protein bitkileri, bitkisel atıklar, hayvansal atıklar ve şehir – endüstriyel atıklardır. Kenevir bitkisi, elyaf bitkileri kategorisinde yer almaktadır. Doğrudan biyokütle kaynağı olaması sebebi ile biyoyakıt üretiminde önemli rol oynamaktadır. Kenevir bitkisi sahip olduğu lifli saplar sebebiyle, yakıt hammaddesi olarak tercih edilmektedir. Genellikle kenevir sapları, enerji kaynaklarının üretilmesi konusunda kullanılmaktadır. Kenevir kullanımında işlenen sap miktarının artması, daha kaliteli bir biyokütle üretimi için zemin hazırlamaktadır. Isıl değeri son derece yüksek olan kenevir, çevre dostu bir bitkidir. Yanma reaksiyonu sonrasında çevreye zararlı gazları salmaması, çevre açısından büyük önem taşımaktadır.

Biyodizel Üretiminde Kenevir

Biyoyakıt, biyokütle kullanılarak üretilen yenilenebilir enerji kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Biyoyakıt üretimi, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynağına sahip olma konusunda büyük öneme sahiptir. Endüstriyel amaçla kullanılan kenevir; maliyet, verim ve çevresel fayda açısından oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir.

Endüstriyel amaçla kullanılan kenevirin biyoyakıt üretiminde hammadde olarak kullanılması, kenevirin farklı malzemelerde kullanıldığında ortaya çıkacak olan agronomik ve ekonomik durumların deneysel açıdan değerlendirilmesi sonucu doğrulanmıştır. Sağladığı yüksek verim ve düşük maliyet gibi avantajlar sayesinde biyoyakıt üretiminde ön plana çıkmasını sağlamıştır. Kenevir sapının toplanması ve işlenmesi, biyoyakıt konusunda oldukça önemli bir adımdır. Kenevir saplarının miktarı, yakıtın kalitesini etkileyen bir unsurdur. Kenevir üretiminin desteklenmesi, biyoyakıt üretimine de büyük katkı sağlayacağı için önem arz etmektedir.

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.