Dişi ve Erkek Kenevir Arasındaki Farklar

20.01.2020
49.394
A+
A-

Endüstriyel kenevir sadece erkek kenevir bitkilerini kapsamaz. Tıpkı tüm kenevir türleri gibi, sanayi keneviri de erkek veya dişi olabilir. Mevsim sonunda tam olgunluğa erişen ve hasat edilenler dişi bitkilerdir. Erkek bitkiler, tozlaşmayı tamamladıktan kısa bir süre sonra ölürler.Tahıl için yetiştirilen endüstriyel kenevir, erkek bitkilerin tohum üretmelerini gerektirir. “Kenevir, insanlık tarihinin en eski bitkisel hammadde kaynaklarından biridir. Genellikle, kenevirin erkek ve dişi bitkisi vardır. Ekilen tohumdan % 30-35 erkek bitki, 65-70 oranında dişi bitki çıkmaktadır. Dolayısıyla üreticinin tohumu tarlaya ekerken erkek veya dişi bitki tohumu seçip ekme seçeneği yoktur.

Bitkiler aleminde cinsiyetler görünüş olarak ayırt edilemez. Ayırt edilebilmesi için DNA’larına bakmak gerekir. Kenevir dişisi ve erkeği fiziksel olarak ayırt edilebilen bir kaç bitkiden biridir.

“Yasaklanması için neden gösterilen keyif verici bölümü sadece döllenmemiş dişi bitkinin goncalı üst kısmında bulunur. Esrar olarak bilinen THC maddesi, keyif ve dinsel ayinler için insanlık var olduğundan beri kullanılıyordu.”
• Kenevir, dişisi ve erkeği gözle ayırt edilebilen tek bitkidir. Tıbbi veya eğlence amaçlı kullanılan kenevir ürünleri dişi bitkiden elde edilir.
• Tohumlar olgunlaştıktan sonra dişi bitki ölmeye başlar ve bu noktada dişi bitkiden elde edilen sömekler kurutularak eğlence amaçlı kullanılır veya CBD/THC yağı elde edilir.
• Erkek ve dişi kenevir bitkileri arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle cinsiyetini belirleyebilmek için ekim yapıp büyümesini izlemeniz gerekir muhtemelen 2 ila 6 hafta arasında bitki cinsiyetinin anlaşılacağı olgunluğa erişir.
• Dikkat çeken diğer unsurlardan biri, erkek bitkilerin daha geniş ve daha kalın saplara sahip olmasıdır. Çoğu zaman, bir erkek bitki dişi bitkilerden daha hızlı şekilde büyür. Erkek bitkiler dişiler gibi tomurcuk oluşturmazlar, ancak küçük düğümler halinde büyürler. Dişi bitkilerin de saplarında yuvarlak düğümler vardır, ancak onlarda büyüyen kıllar vardır. Erkek olmadıklarını bildirmek için yuvarlaktan daha V şeklinde olabilirler.

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.