Esrarın Vücuttaki Etkileri Nedir?

05.10.2020
114
A+
A-

Esrarın Vücuttaki Etkileri Nedir?

Esrar çiçekler (sömek) tohum, yaprak ve sapları dahil olmak üzere kenevir bitkisinin kesilmiş ve kurutulmuş kısmından yapılır. Aynı zamanda ot, haşhaş, esrar gibi farklı isimlerle adlandırılmaktadır.

Pek çok insan esrar kullanımı sırasında sigara, yiyeceklerin, içeceklerin veya yağların içerisinde kullanarak tüketimini sağlar.

Esrar kullanımı vücudunuzu farklı şekilde etkileyebilir. Esrar dumanını ciğerlerinize soluduğunuz da ilaç hızla kan dolaşımınıza salınır ve beyninize ve diğer organlarınıza doğru yol alır.

Esrar yerseniz veya içerseniz bu etkileri görmeniz biraz daha uzun sürebilir.

Esrarın insan vücudu üzerindeki etkileri konusunda hala devam eden tartışmalar var.

İnsanlar, zarar gördüklerini, rahatsız olduklarını veya ağrı kesici niteliğinde gevşeme yaşadıklarına kadar çeşitli fiziksel ve psikolojik etkilerini bildirirler.

Esrar bazı Ülkelerde tıbbi amaçla kullanabilir ve bazı bölgelerde eğlence amaçlı kullanımı yasaldır.

Esrar nasıl kullanılırsa kullanılsın insan üzerinde algıda değişiklikler ve kalp atış hızının artması gibi uzun süreli etkilere sebep olabilir. Zamanla esrar tüketmek kronik öksürüğe ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Esrarın vücut üzerindeki etkileri genellikle hemen ortaya çıkar. Daha uzun vadeli etkileri onu nasıl aldığınıza ve ne kadar kullandığınıza ve ne kadar sıklıkta tükettiğinize bağlı olarak gözlemlenebilir.

Kan Dolaşım Sistemi

Esrar yakılarak veya buharlaştırılarak kullanıldığında akciğerlerinizden kan dolaşımınıza ve vücudunuzun her yerine hareket eder. Dakikalar içinde, kalp atış hızınız dakikada 20 ila 50 atış artabilir. Bu hızlı kalp atışı üç saate kadar devam edebilir. Kalp hastalığınız varsa, bu kalp krizi riskinizi artırabilir.

Kısa bir süre önce esrar kullanmış birisini tespit etmenin en kolay yolu, kıpkırmızı olmuş gözleri ve tatlı ihtiyacı olabilir. Gözlerin kızarmış olması esrarın gözlerdeki kan damarlarının genişlemesine etki sağlaması.

Esrar ayrıca göz tansiyonunu azaltabilir ve bu da glokom semptomlarını birkaç saatliğine hafifletebilir.

Esrarın içerisindeki aktif maddeleri ve bunun glokom için iyi bir tedavi olup olmadığını öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Esrarın Sağlık Üzerindeki Etkisi

Uzun süreli esrar kullanımında dolaşım sisteminiz üzerinde olumlu etkisi olabilir. Bununla ilgili araştırmalar henüz kesinleşmiş değil, ancak esrar, kanserli tümörleri besleyen kan damarlarının büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir. Hem kanser tedavisinde hem de kanserin önlenmesinde yardımcı olabilir ancak bununla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sinir Sistemi Üzerindeki Etkisi

Esrarın etkileri merkezi sinir sistemi boyunca uzanır. Esrarın ağrıyı ve iltihabı hafiflettiği ve spazmları ve nöbetleri kontrol etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yine de merkezi sinir sistemi üzerinde dikkate alınması gereken bazı uzun vadeli olumsuz etkileri de vardır.

THC, beynimizde doğal olarak bulunan ve mutlu hissetmemizi sağlayan Dopamin hormonunun büyük miktarda salgılanmasını tetikler, sizi esrar tükettiğinizde hoş hissettiren şey aslında budur. THC duyusal algılarınızı ve zaman algılarınızı etkileyebilir. THC ayrıca beynimizin kayıt merkezi olan Hipokampus isimli bölümünü etkiler, esrarın etkisi altındayken yaşadıklarınızı hatırlamak güç olabilir. Ayrıca THC beyninizin veri işleme sistemini etkileyeceğinden muhakeme yeteneğinizi azaltabilir.

Esrar dengenizi, koordinasyonunuzu ve refleks tepkinizi değiştirebilir.

Çok büyük dozlarda esrar kullanımı veya yüksek THC alımında halüsinasyonlara neden olabilir. Esrar kullanımı ile depresyon ve anksiyete gibi bazı akıl sağlığı bozuklukları arasında bir ilişki olabilir. Şizofreni gibi hastalıklarda esrar kullanımı daha da kötüleştireceğinden esrardan kaçınmak daha doğrudur.

Esrar kullanımında kendinizi yorgun veya depresif hissedebilirsiniz. Bazı insanlar da esrar kullanımı kaygıya neden olabilir. Hamileyken esrar kullanmak, doğmamış bebeğinizin beynini de etkileyebilir. Çocuğunuzda hafıza, konsantrasyon ve problem çözme becerilerinde sorun yaşayabilir.

Sindirim Sistemi

Esrar içmek, nefes alırken ağzınızda ve boğazınızda batmaya ve yanma hissine neden olabilir.

Esrar ağızdan alındığında sindirim sorunlarına neden olabilir. Ağızdan alınan esrar, karaciğerinizde işlenme şekli nedeniyle mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Karaciğerinizede zarar verebilir.

Aksine, esrar mide bulantısı veya kusma semptomlarını hafifletmek içinde kullanılmıştır.

Esrar kullanımında iştahınızda artış yaygındır çoğu kişinin “munchies” dediği şeye yol açar. Bu kanser için kemoterapi gören kişiler için bir fayda olarak kabul edilir. Kilo vermek isteyenler için bu etki bir dezavantaj olarak kabul edilebilir.

Bağışıklık Sistemi

Esrar, bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir deney THC’ nin bağışıklık sistemini zayıflatabileceğini ve sizi hastalıklara karşı savunmasız hale getirebileceğini söylüyor ancak bunun aksini belirten birtakım araştırmalarda mevcut. Etkileri tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.