Kenevir Çeşitleri Sativa ,İndicave Ruderalis Nedir ? Aralarındaki Farklar Nedir ?

06.10.2020
374
A+
A-

Kenevir Çeşitleri Sativa ,İndica ve Ruderalis Nedir ? Arasındaki Farklar Nedir ?

Kenevirin insanlar üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu anlamak için, bitkinin biyolojisi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.. Kenevir, anatomik açısından son derece ilginç bir bitkidir. Kenevir bitkisi dayanıklıdır ve bir çok farklı ortamda büyüyebilir. Çok sayıda kullanım alanına sahiptir.Kenevir bitkisi karşı cins olmadan dahi üreyebilir. Kenevir bitkisinin bu yeteneği zor durumlarda tükenmemesi için kendisini çoğaltabilecek ilginç bir gen havuzundan gelir.

Sativa Kenevir Bitkisi

Sativa bitkileri 3 metreye kadar uzayabilir. Nispeten sıcak bir iklime sahip bölgelerde yetişirler. Çiçeklenme dönemi genellikle oldukça uzun sürer: 9 ila 12 hafta arası. Çiçeklenme döneminde bitkiler hala büyümeye devam edebilirler.

Sativanın yaprakları uzun, incedir ve dallar arasındaki boşluk, bir indika bitkisinde olduğundan daha büyüktür. Bu fiziksel özellik bitkiye daha açık bir görünüm kazandırır ve hasadı kolaylaştırır.

Sativalar genellikle indikalardan daha tatlı kokar ve nispeten büyük miktarda THC içerir. Bu sayede daha ‘yüksek yapıcı’ ve indika bitkilerin aksine harekete geçirici bir etkiye sahiptirler.

Indika(indica) Kenevir Bitkisi

İndika bitkileri sativa kadar uzamaz, genellikle enine doğru büyür ve bu nedenle dar alanda yetişmek için daha avantajlıdır. Orta Asya’nın Hindu-kush bölgesinden kökenlidir. Çiçeklenme süreleri nispeten kısadır: 7-9 hafta.

Bir indika’nın yaprakları geniş ve kısadır ve dallar, sativadan çok birbirine yaklaştıkça, bitki ‘odunsu’ bir yapıya sahiptir.

Bir indika’nın kokusu, sativanın kokusundan daha az tatlı olsa da daha yoğundur. Indica bitkileri sativa bitkisine oranla daha yüksek CBD içerir ve daha “stoned(tembel)” ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca tıbbi kullanım için daha uygundurlar.

Ruderalis Kenevir Bitkisi

Ruderalis, kısa çiçeklenme dönemine sahip küçük bir bitkidir. Doğu Avrupa ve Rusya’ya özgüdür ve az ışıklı ve kısa günlerin olduğu serin ortamlarda gelişir.

Ruderalis  bitkisi küçük yapraklara sahiptir görünümü daha çok çalıyı andırır. Bitki maksimum 1,5 metre yüksekliğe ulaşabilir. Ruderalis’de büyüme ve çiçeklenme evresi çok daha hızlı sürer.

Bir ruderalis genellikle değişken THC seviyelerine sahiptir ve yetiştirme nedeni genellikle çok kısa zamanda hasat edilebilecek olgunluğa erişmesidir. Sonuç olarak, indika veya sativa bitkisi ile eşleştirilmiş olan ruderalis bitkisi çok kıymetlidir.

 

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.