Tam Ekstrakt Kenevir Yağı Kanseri Tedavi Edebilir Mi?

Tam Ekstrakt Kenevir Yağı / Rick Simpson Yağı Nedir?

Tam ekstrakt kenevir yağı veya diğer ismiyle Rick Simpson yağı (RSO) bir kenevir yağı ürünüdür. Kanadalı bir tıbbi esrar aktivisti olan Rick Simpson tarafından geliştirilmiştir.

RSO, daha yüksek seviyelerde tetrahidrokanabinol (THC) içerdiği için diğer birçok kenevir yağından farklıdır. Bu, marihuanadaki insanları “kafasını güzelleştiren” ana psikoaktif kanabinoiddir. Diğer terapötik kenevir yağları, kannabidiol (CBD) adı verilen ve çok az veya hiç THC olmayan bir kannabinoid içerme eğilimindedir. Ayrıca, Rick Simpson, RSO satmıyor. Bunun yerine, insanları kendi yöntemlerini kullanarak kendi yaratmaya teşvik ediyor.

RSO’nun arkasındaki sağlık iddiaları ve tedaviye uygun olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Olası Faydalar Nelerdir?

RSO’yu çevreleyen ana iddia, kanseri tedavi etmesidir. Simpson, 2003 yılında cilt kanseri teşhisi konduktan sonra, yüzündeki ve boynundaki kanserli noktalara RSO uygulamaya başladı. Simpson’a göre lekeler birkaç gün içinde iyileşti.

Rick Simpson’ın web sitesine göre, RSO, vücudun iyileşmesine yardımcı olan yatıştırıcı bir etki üreten Cannabis indica adı verilen belirli bir esrar türünden yapılmıştır.

Kansere ek olarak, Tam ektrakt kenevir yağı  RSO’nun şunları da tedavi ettiği söyleniyor:

 • Multipl Skleroz (MS)
 • Romatizma
 • Astım
 • Enfeksiyonlar
 • İltihap
 • Yüksek Tansiyon
 • Depresyon
 • Uykusuzluk Hastalığı

 

 

Araştırma Ne Diyor?

Rick Simpson, akciğer kanseri olan farelerde kannabinoid kullanımını test eden 1975 tarihli bir araştırmanın sonuçlarını okuduktan sonra kenevir yağını denemeye karar verdi. Çalışma, hem THC’nin hem de kanabinol (CBN) adı verilen başka bir kanabinoidin farelerde akciğer kanserinin büyümesini yavaşlattığını buldu.

O zamandan beri, kanabinoidlerin kanser büyümesi üzerindeki etkilerine bakan hücre örneklerini ve hayvan modellerini içeren çok sayıda güvenilir kaynakta araştırma yapıldı.

Fareler üzerinde yapılan bir 2014 araştırması, THC ve CBD özütlerinin radyasyon terapisinin yanı sıra etkilerini inceledi. Kenevir özlerinin agresif bir beyin kanserine karşı radyasyonun etkinliğini artırdığı görüldü. Çalışmanın yazarlarına göre, bu sonuçlar THC ve CBD’nin kanser hücrelerinin radyasyon tedavisine daha iyi yanıt vermesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Bununla birlikte, insan hücrelerini içeren başka bir çalışma, THC’nin bazı akciğer ve beyin kanseri hücrelerinin büyüme oranını gerçekten artırdığını buldu.

Son zamanlarda, kanserli insan katılımcıları içeren birkaç erken aşama klinik çalışma yapıldı. Bu çalışmalar, kanabinoidlerin kanser hastalarında kullanımının güvenli olduğunu göstermiş olsa da, kanabinoidlerin kanseri tedavi etmeye veya kontrol etmeye yardımcı olup olamayacağını tam olarak gösteremediler.

Ayrıca, belirli bir lösemi tipine sahip 14 yaşında bir kız çocuğunun yer aldığı 2013 tarihli güvenilir bir kaynaktan bir vaka raporu var. Ailesi, her gün aldığı kenevir yağı olarak adlandırılan bir kanabinoid reçine özü oluşturmak için Rick Simpson ile çalıştı. Sonunda farklı kaynaklardan karışık sonuçlarla başka yağlar kullanmayı denedi. Bununla birlikte, kenevir yağları kanserini tedavi ediyor gibi görünse de, iki aydan biraz daha uzun bir süre ilgisiz bir gastrointestinal durumdan dolayı tedavi sırasında öldü. Bu, esrarın kanser için uzun vadeli etkinliği hakkında bir sonuca varmayı zorlaştırıyor.

Bu sonuçlar umut verici olmakla birlikte, farklı kannabinoidlerin ve kenevir türlerinin kanser hücrelerini nasıl etkilediğini tam olarak anlamak için çok daha büyük, uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Herhangi Bir Yan Etki Veya Risk Var Mı?

THC, psikoaktif bir maddedir, yani aşağıdakiler gibi bir dizi psikolojik semptom üretebilir:

 • Paranoya
 • Anksiyete
 • Halüsinasyonlar
 • Yönelim bozukluğu
 • Depresyon
 • Sinirlilik

 

Aşağıdakiler gibi fiziksel yan etkilere de neden olabilir:

 

 • Düşük kan basıncı
 • Kanlanmış Gözler
 • Baş Dönmesi
 • Yavaş Sindirim
 • Uykusuzluk
 • Bozulmuş Motor Kontrolü ve Reaksiyon Süresi
 • Zayıf Bellek

 

Ancak, bu yan etkiler yalnızca birkaç saat sürebilir ve genellikle herhangi bir önemli sağlık riski oluşturmaz.

RSO ile ilişkili en büyük risk, kanseri etkili bir şekilde tedavi ettiğine dair çok fazla kanıt bulunmamasıdır. Birisi doktorunun tavsiye ettiği kanser tedavisini takip etmeyi bırakırsa bu çok tehlikeli hale gelir. RSO işe yaramazsa, kanser büyümeye devam edebilir ve kemoterapi gibi geleneksel yöntemlerle bile tedavi edilmesi daha da zorlaşabilir.

Ayrıca Rick Simpson, bazı riskler taşıyan kendi RSO’nuzu oluşturmanızı savunuyor. Öncelikle, bazı bölgelerde yasadışı olan iyi miktarda marihuana almanız gerekir. İkincisi, yağı yaratma süreci oldukça risklidir. Bir kıvılcım, RSO yapmak için kullanılan çözücülerden birine ulaşırsa, bir patlamaya neden olabilir. Ayrıca, bu çözücüler uygun şekilde kullanılmazlarsa geride kansere neden olan kalıntılar bırakabilir.

Kanser için RSO kullanmayı denemek istiyorsanız, bunu kullanırken doktorunuz tarafından önerilen diğer tedavilere ayak uydurmak en iyisidir. Ayrıca bölgenizdeki tıbbi esrar yasalarını da okumalısınız. Tıbbi esrarın izin verdiği bir yerde yaşıyorsanız, yerel dispanserinizde önceden hazırlanmış bir yağ almak için tavsiye almayı düşünün.

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar Sema dedi ki:

  Merhabalar surekli arastirma yapiyorum ama elim kolum bagli anneme tedaviyi kestiler ve caresizim. Bu yagi bulmak istiyorum. Ama imkansiz bilen goren yardimci olmak isteyen var ise lutfen yardimci olsun.

  1. Avatar Yavuz dedi ki:

   Hanım efendi benimde annem aynı durumda keneviri bulurum fakat yağını çıkarmakta biraz endişeliyim