Dişi ve Erkek Kenevir Nasıl Ayırt Edilir?

08.07.2020
6.551
A+
A-

Sol tarafta erkek kenevir bitkisi ve sağ tarafta sömeklenmiş dişi kenevir bitkisi

Erkek Kenevir ve Dişi Kenevir nasıl ayırt edilir?

Erkek kenevir bitkileri, polenlerini dişi kenevir bitkisine ulaştırabilmek için kalın gövdeye ve uzun boya sahip olur, erkek kenevir bitkisinin aksine dişi kenevir bitkileri ise çiçeklerini taşıyabilmek için daha geniş ama uzun olmayan bir gövdeye sahiptir.

Dişi kenevir bitkisi erkek bitkiye nazaran daha fazla yapraklıdır, ancak unutulmamalıdır ki dişi ve erkek kenevir bitkisini birbirinden ayırt etmek için bitkinin en az 4-6 haftalık olması beklenmelidir.

Kenevir bitkisi iki ana yaşama aşamasına sahiptir, büyüme aşaması ve çiçeklenme aşaması, büyüme aşaması kenevir tohumu filizlendiği andan itibaren başlar ve tohumun cinsine göre yaklaşık 4-6 hafta kadar sürer daha sonra çiçeklenme aşaması başlar ve bitki ön çiçeklenme belirtileri göstermeye başlar.

Kenevirin büyüme aşamasında cinsiyetini belirlemek imkansız değilse bile inanılmaz derecede zordur.Bu nedenle bir yetiştiricinin büyüme ve çiçeklenme aşaması arasında bize sinyal veren nokta olan ön çiçeklenme belirtileri görülene kadar beklemesi gerekmektedir.Bu kısa dönemde erkek bitkileri yakalamak ve dişi bitkilerden ayırmak gelecekte yaşanılabilecek bir çok sorunu en aza indirebilir.

En erken evrede Kenevir Bitkisinin cinsiyetini ayırt etmenin yolları

4 veya 6 haftalık büyüme süresinden sonra kenevir bitkisini ayırt etmenin vakti gelmiş demektir.

  • Erkek kenevir bitkileri için gövdede bulunan eklemleri kontrol edin.Gövdenin eklemlerinde(Diğer dalların gövde ile buluştuğu yer) büyüyen küçük toplar erkek bitkilerin ana göstergesidir.Bu toplar polen üretir ve dişi kenevir bitkilerinde tohumlanmaya sebep olur.
  • Dişi bitkilerde eklem bölgelerinde ise pistil ismi verilen püsküllü bir alan bulunmaktadır ancak erkek bitkilerde bu alanda yuvarlak ve püskülsüz toplar bulunur.

Çift Cinsiyetli Hermafrodit Kenevir Bitkisi

Yukarıda kenevir bitkisinin erkek veya dişi olabileceğinden bahsetmiştik, ancak bu durumun dışında bitkinin aşırı strese girmesinden kaynaklanan ve bitkinin türünün hayatta kalmasını sağlama amaçlı yaptığı her iki üreme organını bulundurduğu durum olan çift cinsiyetli kenevir bitkisini ayırt etmenin yollarını göstereceğiz.

Hermafrodit(Çift Cinsiyetli) kenevir bitkisi hem erkek hemde dişi üreme organı geliştirir.Kenevir bitkisinin çift cinsiyetli olduğunda kendi kendilerine üreyebilirler, bu dişi bitkinin tohumlanacağı ve daha düşük THC oranına sahip olacağı anlamına gelir. Hermafrodit bitkilerin kendi kendilerine üremelerini engellemek için, eklemlerde oluşan erkek üreme organlarını dikkatlice koparın.Bunu iki parmak arasında hafifçe bir polen kesesi kullanarak yapabilirsiniz.

Kenevir Tohumundan Cinsiyet Ayrımı Yapılabilir mi?

Kenevir tohumundan kenevir cinsiyetini veya türünü ayırt etmek mümkün değildir, yalnızca dişi bitkilerin yukarıda bahsettiğimiz gibi hermafrodit olması durumunda bitkinin ürettiği tüm tohumlar içinde erkek geni bulundurmadığı için dişi bitkiler oluşturacaktır.

 

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.