Kenevir Nerelerde Kullanılır?

21.09.2020
150
A+
A-

Kenevir Nerelerde Kullanılır?

Kenevir günümüzde belli alanlardaki yasaklarının kalkması ve üretiminin yaygınlaşması ile giderek bilinir hâle gelmiştir. Kenevir doğru kullanımı ve doğru işlenimi ile insanoğluna pek çok alanda pek çok fayda sağlayan bir otsu bitkidir.

1) Tıbbi alanlardaki kullanımları ile de boy gösteren kenevirin ipliği antibakteriyel özelliğe sahiptir. Başta tıbbi, medikal alanlar olmak üzere antibakteriyel kenevir ipliğinden üretilen malzemeler pek çok sahada kendine kullanım alanı bulur.

2) Kenevir lifleri pek çok olumlu özelliğe sahiptir. En bilinen yönü dayanıklı giyim kuşam malzemesi üretmek olarak kenevir lifleri aynı zamanda inşaatlarda da kullanılır. Kenevir lifleri ile inşaatlarda izolasyon sağlanır. Bu şekilde yakıt tüketiminden tasarruf edilebilir.

3) Kenevir ile sağlam bir tahta olan sunta yapılabilir.

4) Kenevirden doğal çimento elde edilebilir. Bu çimento da inşaat yöntemleri ile işlenerek tuğla elde edilebilir. Elde edilen bu inşaat malzemesi oldukça sağlam ve dayanıklı olur.

5) Kenevirin su geçirmez özelliği pek çok alanda kullanılmaktadır.

6) Kenevir ateşe dayanıklı bir materyaldir. Bu nedenle yapım aşamasında kenevir kullanılan evler yangın gibi durumlara karşı daha güvenli olur.

7) Bataklıkların kurutulmasında kenevirden yardım alınır. Kenevir bataklık kurutmada etkili bir bitkidir.

8) Kenevirin kullanım alanlarından biri de çelik yelek yapımıdır.

9) Kenevir, uçaklarda ve gemilerde ilgili parçaların üretilmesinde de kullanılır.

10) Poşet üretiminde kenevir kullanılmaktadır.

Pek çok faydası ve pek çok kullanım alanıyla yeşil hazine olarak da tabir edilen kenevirin sayısız denilebilecek kadar çok kullanım alanı vardır.

Kenevirin Faydaları Nelerdir?

Kenevirin faydaları özellikle son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmektedir. Kullanımı doğru biçimlerde yasallaşan ve pek çok alanda hammadde olan kenevir için faydalarının saymakla bitmeyeceğini söylemek mümkündür.

1) Kenevir radyasyonu alan, temizleyen bir bitkidir.

2) Kenevirin oksijen üretim oranı çok yüksektir. Yirmi beş dönüm ormanın ürettiği oksijeni bir dönümlük kenevir tek başına üretebilir. Bir diğer oran ise kenevirin bir ağacın ürettiği oksijenin beş katına denk oksijen üretmesidir.

3) Kenevirin kökleri derine iner. Bu kökler sayesinde kenevir bulunduğu toprağı havalandırır.

4) Kenevir kağıt yapımı için ağaçlara kıyasla daha uygun bir alternatif bitki seçeneğidir. Bu nedenle kağıt yapımında kenevirin kullanımı ormanların, ağaçlık alanların, ağaçların korunmasını sağlar.

5) Kenevir tohumu besin içeriği yönünden oldukça zengindir. Özellikle omega açısından içerik bulunduran kenevir tohumu bir gıda maddesi olarak kullanılmaya oldukça müsaittir.

6) Kenevir tohumunun yağı da pek çok faydaya sahiptir. Birçok hastalık için iyileştirici ve iyileşmeye destek olarak kenevir tohumunun yağı tavsiye edilir. Ayrıca kenevir tohumunun yağı bir çeşit unutkanlık hastalığı olan Alzheimer riskini de azaltır.

7) Kenevir vücudun işleyişini olumlu etkiler, hormonları dengeler.

8) Ciltte, saçta, saç derisinde gelişen olumsuzluklara iyi gelir, ayrıca düzenli kullanımda gözle görülür faydalar sağlar.

9) Kenevir denilince akla ilk gelenlerden biri liftir. Bir lif kaynağı olan kenevir sindirime de yardımcı olarak bağırsakların çalışmasına olumlu etki eder.

10) Kansızlık ve beraberinde gelen olumsuzlukların önüne kenevir ile geçilebilir.

11) Kenevir uyku problemlerinin çözümünde yardımcı olur.

12) Sancılara ve ağrılara iyi gelir, yatıştırıcı etkisi vardır. Kenevirin regl sancıları üzerindeki olumlu etkisi yapılan araştırmalarda gözlenmiştir.

Kenevirin faydaları ve buna bağlı olarak kullanım alanları oldukça fazladır. Birbiri ile ilintili faydaları da bulunan kenevir, dengeli ve doğru kullanım ile kendisinden en üst verimi almanızı sağlar.

Kenevir Tohumu Nasıl Tüketilir?

Faydaları saymakla bitirilemeyen ve pek çok alanda kullanılan kenevir tohumu hayatlarımıza kısa bir süre içerisinde dahil olmuştur. Bu nedenle kenevir tohumunun diğer benzerlerine nazaran nasıl kullanılacağı konusunda kafalarda soru işaretleri olabilir. Kenevir tohumunu tüketmek için çok uzun işlemler, çok zahmetli yollar gerekmez.

Kenevir tohumlarını tüketmenin bir seçeneği süt ile bir araya getirmektir. Bunun için ezilmiş kenevir tohumları sütle kaynatılır. Daha sonrasında tohumlar süzülerek ayrıştırılır ve süt bir kaba alınır. Dilenirse bal katılarak tohumlardan ayıklanan bu süt tüketilebilir.

Süt ile kenevir tohumunun birlikteliği farklı bir biçimde de gerçekleştirilebilir. Kenevir tohumu gece boyu sütte bekletilerek sonrasında tüketilebilir.

Daha basit bir diğer kenevir tohumu kullanımı ise tıpkı diğer tohum ve tahıllar gibi saf şekilde kullanmaktır. Salatalara, çorbalara ya da neye istenirse ona katılabilecek kenevir tohumu hem yemeğinizin görseline renk katacak hem de faydalarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Kenevir tohumundan tanecikli, özel bir baharat elde etmek de mümkündür. Kenevir tohumunu ezerek küçültmeniz ve tuz, karabiber gibi baharatlarla karıştırmanız ortaya harika bir sos çıkaracaktır. Özellikle et tüketilirken kullanılabilecek bu baharat sofranıza da farklı bir lezzet katacaktır. Bu durumda faydasından yararlanmak da oldukça keyifli olacaktır.

Kenevir tohumunu tek başına bir atıştırmalık haline getirmek de mümkündür. Kenevir tohumlarını hafifçe ve kısık ayar bir ateşte kızartmak sizin direkt olarak atıştırmalık elde etmenizi sağlayacaktır. Damak zevkinize göre tuz ekleyerek bu atıştırmalığı tüketebilirsiniz.

Kenevir tohumunun faydalarından yararlanmak için tüketmek isteyenlerin pek çok seçeneği vardır. Çiğ olarak, ufak işlemler yaparak ya da tariflerin içerisinde yer verilerek kenevir tohumunu tüketmek mümkündür.

Kenevir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kenevirin uzun yıllar süren yasakların ardından yeniden faydaları gündeme gelmiştir. Ardından ise belirli adımlarla kenevirin doğru ve fayda için kullanımı sağlanmış ve bu konularda ileriye dönük adımlar atılmıştır. Artık kenevirin yalnızca pek çok ülkede illegal kabul edilen amaçlarla değil hayattaki pek çok alanda fayda sağlamak amacıyla üretildiği, işlendiği bilinmektedir. Faydaları daha çok görülmeye başlanan ve kullanım alanı giderek genişleyen kenevir hakkında da bazı bilinmesi gerekenler vardır. Bunlar kenevir hakkında daha çok fikir sahibi olmayı sağlar. Ayrıca kenevirin faydalı amaçlar doğrultusunda kullanımının sağladığı yararlar da bu sayede gözler önüne serilir.

1) Kağıt konusunda kenevir çok sayıda geri dönüşüm hakkına sahiptir. Kenevirin ağaçlardan ziyade kağıt üretimi için daha uygun olduğu bilinir. Aynı durum kağıdın kullanıldıktan sonraki aşamasında da geçerliliğini korur. Ağaç üç defa kağıda dönüşebilirken kenevirde bu sekiz dönüşüme çıkar.

2) Kenevirin tekstil ürünlerinde hammadde olarak yaygınlaşması tarım ilaçları konusunda çok büyük oranda azalma sağlar. Bunun sebebi kenevirin kendi kendini koruyabilen bir bitki olması ve tarım ilaçlarına gereksinim duymamasıdır.

3) Kenevir ilk kot pantolonun hammaddesidir. Bu da en kısa yolla tekstil ürünleri için kenevirin uygunluğunu gözler önüne serer.

4) Kenevirin üretim maliyeti düşüktür. Bu nedenle pek çok üretim alanında rahatlıkla tercih edilebilecek, bütçe dostu bir seçenektir.

5) Eğer hayvanlar kenevir ile besleniyorsa fazladan hormon ihtiyaçları olmaz.

6) Kenevir plastiği doğaya kolaylıkla dönüşür. Bu nedenle kenevirin plastik ürünlerin üretiminde tercih edilmesi pek çok artısının yanı sıra doğa dostu bir seçenek de olacaktır.

7) Kenevirin sağlamlığı ilgili tüm alanlarda tercih edilebilir. Otomotiv sektöründe tercih edilebilecek kenevir hammaddesi çelikten daha dayanıklı sonuçlar ortaya koyabilir.

8) Kenevirin bir doğa dostu özelliği de hammadde olarak kullanıldığı kozmetik ürünlerinin suyu kirletmemesidir.

Kenevir, hakkında bilgiler öğrenildikçe insanların daha fazla yöneldiği bir otsu bitkidir. Günümüzde dünya geneli de bunun farkında olarak kenevir için olumlu adımları peş peşe atmaktadır.

 

 

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.