Bitkisel Özellikler Bakımından Kenevir

14.09.2020
176
A+
A-

Bitkisel Özellikler Bakımından Kenevir

Kenevir birçok alanda kullanılan bir kültür bitkisidir. Oldukça önemli özelliklere sahiptir. Örneğin, kenevirin tohumları belirli bir oranda yağ içerir. Bu sayede, sabun yapımında son derece önemli bir hammadde haline gelmiştir. Kenevirin tohumlarının gıda endüstrisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Çerez ve kuş yemi buna örnek verilebilir.

  • Kenevirin cinsi; Cannabis, takımı; Urticales, familyası ise; Cannabinaceae’dir.
  • Bitkisel özellikleri incelendiği zaman kenevir, ince gövdesi ile öne çıkmaktadır. Otsu bitki özelliği göstermektedir. Bitki bölümler; kök, yaprak, çiçek, tohum, meyve, sap ve dallar olarak ayrılmıştır.

 

 

Kenevirin Kökü

Kenevir kökü; ana bir kök ile birlikte, ikincil ve yan adı verilen köklere sahiptir. Kökleri, koşullar uygun olduğu takdirde 4 metre derinliğe kadar inebilmektedir. Kenevirin sert ve beyaz odun kısmını, bir kabuk sarmaktadır. Bu kabuk, yeşil renktedir ve çapı, uzunluğu yetiştiği yere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca, kenevirin erkeğinin boyu dişisine kıyasla çok daha uzun olmaktadır.

Kenevirin sapları, zaman geçtikçe olgunlaşmaktadır. Sapların kesitleri, bazı kısımlarda dört köşeli, bazı kısımlarda yuvarlak, bazı kısımlarda ise altı köşeli olabilmektedir. Dört köşeli olabilen kesit hakkında farklı bir durum da oluşabilmektedir. Bu durum, her bir köşeden üçer tane çıkıntı oluşabildiğidir. Böylece 12 köşeli olabilmektedir.

Kenevirin Tohumu

Kenevir tohumunun ağırlığı da uzunluğu da değişkenlik gösterebilmektedir. Tohumun içerisinde; yağ, protein ve karbonhidrat bulunmaktadır. En fazla oran yağa aittir.

Kenevirin Meyvesi

Kenevir meyvesi, yeşil-kahverengi aralığında bir cevizdir. Ceviz yerine cevizcik demek daha doğru olacaktır. Çünkü, boyutu oldukça küçüktür. Tek tohum içeren cevizcik, kenevirin büyüyüp gelişmesinde tohumluk ismiyle kullanılır. Bu sebepten dolayı, yaşamın içerisinde kenevir tohumu adını almıştır.

Kenevir Hasadı

Kenevir, yaklaşık olarak 5 ay kadar bir sürede yetişmektedir. Çünkü, bu süreç sonunda çiçeklenir ve tohumları olgunlaşır. Ancak, hasat zamanında bazı zorluklar meydana gelmektedir. Bunun sebebi, dişi kenevir ve erkek kenevirin farklı zaman dilimleri içerisinde olgunlaşmasıdır. Çiçek tozlarını döken erkek kenevirler beş-on gün içerisinde olgunlaşmasını tamamlarken, dişi bitkiler için bu durum farklılık gösterir. Dişi kenevirler için bu süreç sonunda daha yaklaşık 5 hafta daha beklenmektedir.

Kenevirin İklim Özellikleri

Kenevir, yüksek nemli bölgelerde rahatlıkla yetişebilmektedir. Örneğin; Karedeniz Bölgesi. Ancak, nem olmayan bölgelerde ise sulama yöntemi ile de yetişebilmektedir. Kenevirin ekiminden

önce, yağış ihtiyacı çok fazla görülmektedir. İlkbahardaki düşük sıcaklıklardan olumsuz etkilenmektedir. Bu durum, kenevirin tohumunun üretilebilmesi için sıfır dereceden daha az bir sıcaklığa ihtiyaç duymasına neden olmaktadır.

Toprak hazırlığının yapılması için, bu hazırlığa sonbahar aylarında başlamanız uygundur. Kenevirin yetiştirilebileceği toprak çeşidi; derin sürülmüş, kireçli, besin açısından oldukça zengin topraklardır. Bu toprak tipine alüviyal toprak da denilmektedir. Kenevir bitkisinin asitli topraklarda asla yetişmediği bilinmektedir.

Kenevir bitkisini üst üste de ekilebilen bir bitkidir. Ancak, bu şekilde ekildiği zaman verimi düşebilmektedir. Hasat bittikten sonra ise, fazla artık bırakmayan bir bitki özelliğindedir.

Kenevirin Ekim Zamanı ve Şekli

Kenevir bitkisinin ekim zamanı, genellikle Mart – Nisan arasındadır. Ekim yapmak için uygulanılması gereken ekim metodu, elle ya da makine ile olabilir. Ancak, elle serpmek ekim sırasında çok sayıda zorluk yaratabilir. Bunun sebepleri ise; derinlik ayarlamak, bakım zorluğu, üniform çıkıştır. Kenevir ekim tercihinin makine kullanılarak ekim yapılması yönünde olması daha sağlıklıdır.

Kenevir ekimi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, kullanılacak tohumun miktarı olacaktır. Üretimi planlanan kenevir miktarı, ihtiyaç duyulan tohum miktarını da etkilemektedir. Buna ek olarak, kullanılan tohumun taze olması çok fazla önem arz etmektedir.

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.