Gündelik Kullanımda Kenevir

14.09.2020
188
A+
A-

Gündelik Kullanımda Kenevir

Günümüzde kişilerin gündelik ihtiyaçlarının karşılanması için çok sayıda özel bitki kullanılmaktadır. Kenevir bitkisi, bunlardan bir tanesidir. Dünyada son derece geniş çaplı bir kullanıma sahiptir. Uzmanların mucizevi bitki olarak tanımladığı kenevir, sahip olduğu kaliteli yapısıyla ekonomik dünyada süregelen bir öneme sahiptir. Gündelik kullanımlarında ilaç sanayisi, giyim, kozmetik ve teknoloji sektörü gibi pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde Dünya’da ve Türkiye’de izinli ve ruhsatlı olarak kenevir yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yetiştirilen kenevirlerin lifleri, yağları ve sapları çeşitli alanlarda hammadde olarak değerlendirilmektedir.

Kenevirin Gündelik Hayattaki Kullanım Alanları

Günlük yaşamda ihtiyaç duyduğumuz pek çok ürün, kenevir yetiştiriciliği sayesinde daha sürdürülebilir ve dayanıklı olarak üretilebilmektedir. Çevre dostu özelliği sayesinde kenevir, endüstriyel alanda oldukça talep görmektedir. Kenevirin gündelik hayatta karşımıza çıkan formları aşağıda listelenmiştir.

1- Yakıt

Kenevir, sahip olduğu mucizevi yapısı sayesinde günümüzün en verimli biyoyakıt kaynaklarından bir tanesidir. Biyodizel üretiminin en önemli hammaddesi olarak bilinmektedir. Bunun yanında, ethanol ve methanol alkollerinin üretiminde de kullanılmaktadır.

2- Zirai Kullanım

Zirai kullanımda kenevir kökleri ile karşılaşılmaktadır. Köklerden elde edilen özel bir malzeme ile bitkiler için ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Toprak verimliliğini oldukça arttıran bu malzemeye “malç” adı verilmektedir. Yüzey ıslaklığının kontrol edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Yabani bitkilerin ve böceklerin engellenmesinde de kullanılmaktadır.

 

3- Batarya ve Pil

Kenevir bitkisi, batarya ve pil üretiminde hammadde olarak kullanılmaktadır. Sıradan bataryalara göre oldukça düşük maliyetlidir. Yaklaşık olarak 0,001’lik bir maliyet farkı gözlenmektedir. Buna ek olarak, sıradan bataryaların çevrede yarattığı tahribatı da yaratmamaktadır. Son derece doğal yollar kullanılarak enerji depolanmasını sağlamaktadır. Günümüzün batarya üretim sektöründen en güçlü alternatif olarak değerlendirilmektedir.

4- Gıda; Süt, Un, Peynir

Günlük hayatta en çok tüketilen ürünler, gıda ürünleridir. Kenevir kullanımını gıda endüstrisinde de görmek mümkündür. Bu alanda kenevir tohumları karşımıza çıkmaktadır. Tohumlardan üretilen süt, yetişkin bir bireyin günlük demir ve vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Sütün yalnızca çeyrek litresi, tüm bu ihtiyaçları karşılamaya yetmektedir. Kenevir tohumu, sütün yanında vanilya ve çikolatada da kullanılmaktadır.

Kenevir tohumlarından üretilen gıda maddeleri yalnızca süt, vanilya ve çikolata değildir. Kenevir unu, çok sık rastlanan bir gıda ürünüdür. Özellikle gluten maddesine duyarlı ya da çölyak hastalığı bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Kenevir tohumundan üretilen bir diğer gıda maddesi ise peynirdir. Bu peynir, soya kullanmak istemeyen kişilerin tercih ettiği bir peynir çeşididir. Genellikle tofu peyniri olarak karşımıza çıkmaktadır.

5- Tekstil / Kumaş; Ayakkabı, Kot Kumaşı, Yelken Kumaşı

Kenevir bitkisi, genellikle kumaş üretimi alanında karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız ayakkabılar, kot pantolonlar, tuvaller ve yelken kumaşları için kenevir hammaddesi kullanılmaktadır. Kenevirden üretilen ayakkabı kumaşları genellikle hafif ve rahat ayakkabı üretiminde tercih edilmektedir. Bu tür ayakkabılar genellikle hava alabilen yapıdadır.

Kot kumaşlarında karşımıza çıkan kenevir ise genellikle yıllar boyu eskimeden kullanılabilen kot kumaşlarının üretiminde tercih edilmektedir. Buna ek olarak, kenevir kullanarak su geçirmeyen kumaş üretimi yapmak da mümkündür.

Kenevir, gemi yelkenlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kenevir kumaşları, oldukça güçlü ve dayanıklıdır. Bu özellikler sebebi ile yağlı boya tuvallerinin üretiminde de tercih edilmektedir.

6- Plastik

Plastik kullanımı, günlük hayatımızın hem her yerindedir. Tıp, ambalaj ve teknolojik üretimlerde büyük ölçüde yeri olan plastik, kenevir bitkisi kullanılarak üretilmektedir. Kenevirden üretilen plastik malzemelerin, diğerleri ile kıyaslandığı zaman daha dayanıklı olduğu görülmektedir. Diğer plastiklere göre yaklaşık 5 kat daha serttir. Son derece sağlıklı ve çevre dostu olan bu plastikler tamamen ger dönüştürülebilir özelliğe sahiptir.

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.