Kenevir Tohumu Yağının Saç Üstündeki Etkileri

15.09.2020
185
A+
A-

Kenevir Tohumu Yağının Saç Üstündeki Etkileri

Kenevir bildiğimiz üzere bir çok alanda insan sağlığına oldukça büyük yararı vardır. Kenevir tohumu yağı ingilizce ismiyle “Hemp Seed Oil” kenevir tohumlarının soğuk pres ile işlenmeden veya ısıl işleme maruz bırakmadan sıkılarak elde edilen yağdır. Tohumlar kenevir bitkisinin kendisi kadar bileşik içermez ancak yine de çok zengin besin, yağ asitleri ve faydalı bioaktif bileşik profiline sahiptir. Kenevir tohumu yağı çok az tada sahip, genellikle berrak ve renksizdir. Kenevir tohumu yağı yaşamınıza dahil edebileceğiniz bir çok faydaya sahip. İnsan cildinde oluşmuş hasarları gidermek için kenevir tohumu yağı kullanılır.

Bunlar;

Saç kuruluğu

Saç kırılması

Saç Derisi Kuruluğu

Cilt kuruluğu

Cildin nem yapısını dengeleme

Nemlendirmeye Yardımcı Olması

Sıcaklığın yüksek ve kuru olduğu bölgelerde insanlar saç ,cilt ve deri problemleri yaşamaktadır bu da hem cildin, saçın hemde kafa derisinin sağlığına zarar vermektedir. Sonuç olarak cildimizi nemli tutmak önemlidir. Kenevir tohumu yağı yardımı ile saçlarınızın ,cildin ve kafa derinizin su kaybını önlemeye yardımcı olur.

Saç Büyümesini Teşvik Etmesi

Saçların uzamaması , bir kişinin karşılaşabileceği en büyük problemlerden biridir. Kenevir tohumu yağı Omega 3, 6 ve 9 gibi yağ asitleri bakımından zengin olması saç derisine ve saçların uzamasına önemli bir katkı sağlar. Bu yağ asitleri saç büyümesini canlandırmak için çok önemlidir. Saçlarımız keratin’den oluştuğu için yaklaşık %90’ı proteindir. Birçok kullanıcı, protein eksikliği nedeniyle saç dökülmesi ve kafa derisi kuruluğu yaşar. Kenevir tohumu yağı yardımı ile bu sorun çözülebilir. Yağ, kafa derisi yoluyla kan dolaşımını artırarak sorunsuz büyümelerine yardımcı olur saç köklerini besler.

Cilde Yararı Varmı ?

Kenevir yağı içerdiği omega-6 yağ asidi olan gama linoleik asit cilt sağlığı için önemlidir. Kenevir yağı sivilceli ciltlerde cildi nemlendirir, ayrıca saç ve tırnaklarda oluşan vitamin eksikliğini giderir. Egzamalı cilt ve kaşıntıya iyi gelir.

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.