Kanserli Hastalarda Beslenme – Kansere Karşı Diyet

04.08.2020
306
A+
A-

Kansere Karşı Diyet & Kanserli Hastalarda Beslenme

Hayat Meselesi – pH dengesi her şeydir.

Kanserle savaşırken beslenme biçimi çok önemlidir. Vücudunuza gıda olarak soktuğunuz şeyler hayat sürenizi ve hayat kalitenizi belirleyebilir. Asidik yiyecek ve içeceklerden uzak durarak kanser hücrelerini aç bırakın ve hücrelere oksijen gitmesini sağlayarak vücudun normal pH dengesine dönmesine katkıda bulunun.

“Gıdaları ilacınız ve ilacınızı gıdanız yapın.”
Hipokrat, Modern Tıbbın Babası.

Giriş:

Bu sayfa temel kanser karşıtı beslenme şekillerini ve kanser hastaları için izlenmesi gereken yolları sunmaktadır.
1.Kısım Kanserle savaşmak için neler yemeniz gerektiğini,
2.Kısım Neler yememeniz gerektiğini,
3.Kısım Belirli yiyeceklerin neden tüketilip, tüketilmemesi gerektiğine dair ilave nedenler, kaçınılması gereken durumları ve ek önerileri anlatır.

Aşağıdaki kanser diyeti bilgileri uzun yıllar boyunca devam eden araştırmaların sonucudur. Sizin yapmanız gereken şey kendinizi eğitmek, araştırmak ve en sağlıklı, güvenli, toksik olmayan iyileşme yollarını takip etmenizdir.

Doktor olmak kaç yıl alır? Ortalama 12. Peki tıp eğitiminde kaç saat beslenme eğitimi veriliyor? Araştırmalar bunun sadece 11-12 saat olduğunu söylüyor!

Geleneksel doktorlardan kaçı şekerin( glikozun) kanseri beslediğini size söyler? Neredeyse SIFIR. Şok edici bir gerçek şu ki kemoterapi seansları öncesinde hastalara şeker verilmesi de yaygındır. Onkologlar güç kazanmanız için her şeyi yemenizi söyleyeceklerdir. Başka bir deyişle sizi kanserinizi beslemeye teşvik edeceklerdir.

Hipokrat: “Gıdaları bilmeyen biri hastalıkları nasıl anlayabilir?”

Kanserli Hastalarda ve Anti Kanser Beslenme Temelleri

Altın Kural: Pişirilmiş ve işlenmiş gıdaları mümkün olduğunca az tüketin, buğulanmış ve fırınlanmış olarak sebze tüketin.

1)Organik taze sebzeler ve az şekerli meyveler en iyi tercihtir. Donmuş gıdalar sadece mevsimi olmayan veya erişimi zor gıdalar için tercih edilmelidir.
2)Pişirilmiş gıdaları çok fazla yemekten kaçının. Pişirme, iyileştirici özellikleri kaybettirir ve bazı önemli enzimleri öldürür. Az miktarda haşlama, buğulama ve fırınlama önerilir.
3)Vitamin, mineral ve enzimler için taze ve çiğ sebze suları tüketmek önemlidir, bekletmeden için. Tam sebzeler ve tam meyvelerle lif alarak kolonların temizlenip detoks olmasına katkıda bulunun.
4)Mevsimi olan gıdaları yiyin ve en taze yerel gıdalara, organik ürünlere yönelin.
5)Hayvansal proteini karbonhidratla asla karıştırmayın. Karbonhidrat glikoza döner ve kanseri besler.
6)Meyveler her zaman tek başına yenilmelidir. Düşük şekerli meyvelere odaklanın, çekirdekli orman meyveleri (B17 vitamini) iyidir.
7)Lahanalar, belirli kuru yemişler, taze ot ve baharatlar, fermente gıdalar ve probiyotikler de dahil edilmelidir.

Diyet ne kadar önemli? Organik ne kadar önemli? Organik meyve ve sebzelerde bulunan ve kanser hücrelerini öldürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmış olan Salvestroller hakkında araştırmalar yapın.

A)Şeker YOK
B)Gluten YOK
C)Kazein YOK

ŞEKER (işlenmiş yiyecek ve içeceklerde bolca bulunur), ve früktoz mısır şurubu YASAK çünkü kanseri besler.

Kaçamak Yapmak: Bir kutu kola, dondurma, hamburger, sigara vb. bunlar iyileşme sürecini durdurur ve yavaşlatır.Gerçekten yaşamak istemiyor musunuz?

Oksijen ve pH Dengesi

Tüm kanserli vücutlar asidiktir ve bu, oksijen tükenmesine neden olur. Sonuç çok düşük pH dengesidir. Kanser hücreleri tekrardan bir alkali ortamına ve en az 7.3 pH dengesine geri döndürülmelidir. Asitlilik ortadan kaldırıldığında oksijen geri dönüş yapmaya muktedir olur.

KANSERİ AÇ BIRAKIN:
BESLENDİĞİ BESİNİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN.

Kanser hücreleri de dahil olmak üzere tüm hücreler glikoz tarafından beslenir. Bu hücreleri glikozdan mahrum bırakırsanız, kanserli hücreler dışında keton cisimleri olarak bilinen alternatif bir yakıta geçerler. Bir kusur, yakıt olarak keton cisimlerine geçmelerini önler, böylece kanser hücreleri sadece glikoz üzerinde gelişebilir ve hayatta kalabilirler. Diğer tüm hücreler, ya glikoz ya keton cisimlerini kullanabilirler. Bu nedenle, eğer kanser hücrelerini glikozla beslemeyi bırakırsanız, ölürler. Daha detaylı bilgi için KETOJENİK DİYETi araştırın.

Kanser hücreleri normal hücrelere göre 28 kat daha fazla insülin reseptörüne sahiptir, bu nedenle nişasta ve şeker kansere hayat verir.

Önemli Diyet Notları:
1)Pankreasa ait kanser hücreleri früktozla beslenir – bu vakalarda meyveden tamamen uzak durun.
2)Kan sistemi kanserleri, lenfoma, lösemi ve miyelom, kan ve kemik iliği üretmek için diyete yağsız et dahil edilmesine ihtiyaç duyar.
3)Yoğun kanama ve anemi içeren herhangi bir kanser demir için organik/ot ile beslenmiş hareketli hayvan etine ihtiyaç duyar.

 

ANTİ KANSER DİYETİ BÖLÜM 1: 

KANSERLE SAVAŞAN GIDALAR
pH Dengesi – Alkali yiyecek ve içecekler

Sebzelere odaklanın.
İyileştirici anti-kanser renkleri: koyu yeşil, kırmızı ve mor

Sebzeler:

Brokoli: Karnabahar, Kabak – östrojen baskınlığını önler.
Brüksel Lahanası: göğüs kanseri ile savaşmada harikadır.
Koyu Yeşil Yapraklılar: Kale (Kıvırcık Lahana), Hardal Yaprakları, Turp Yeşillikleri, Çin Lahanası.
Ispanak: Göğüs ve akciğer kanserlerine karşı harika.
Buğday Çimeni: Kanser hücrelerine ateş eder.
Su Teresi: Lutein içeriği kanser hücreleriyle savaşır.

Havuç ve Pancar (böbrekleri güçlendirir). Her ikisinin de yüksek glikoz içeriği vardır, ancak şekerden fazla olan ve kanser hücrelerini öldüren birçok besin maddesi vardır. Havuçlar çiğ olarak veya tercihen sulu olarak yenebilir.

Mercimek: Uluslararası Kanser Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, fasulye ve mercimek yiyen kadınlarda, bu gıdalar antioksidanlar, lif ve fitoöstrojenleri (aynı zamanda iyi bir protein kaynağı) içerdiği için, meme kanseri gelişme riski önemli derecede daha düşüktür. Mercimek, kanseri önleyen enzimleri uyarır ve zararlı östrojen seviyelerini düşürmede yardımcı olabilmektedir.

Mantarlar: Şitaki mantarı (bağışıklık sistemini güçlendirir), Maitake mantarı ve Reişi mantarı lektin adı verilen ve kanserli hücrelere saldırıp çoğalmalarını engelleyen proteine sahiptir.

Acı Biberler: jalepen biberlerinin (Meksika biberi) içinde bulunan kapsaisin, mitokondriye saldırarak kanser hücre ölümünü tetikler.
Habanero kırmızı biberleri: prostat kanserine saldırır.
Arnavut Biberi: dolaşımı hızlandırır (yetersiz dolaşım kansere kolaylık sağlar).

Zerdeçal (ve zerdeçal sarısı özütü): İltihapla ilgili enzim içeriğinin üretimini engeller, bunun düzeyleri bazı iltihabi hastalık ve kanserlerde anormal derecede yüksektir. Zerdeçal kanser hücre gelişimini engeller. Araştırmalara göre tümör boyutunu 81% azaltabilmektedir.

NOT: Zerdeçal doğal bir kan incelticidir ve bazı kanser hastaları için önerilmez.

Soğan: Kan ve dokuların daha fazla oksijen tutmasını sağlar ve kanser bundan nefret eder. Sülfür içeriğinin kanserojenleri nötralize ettiği ve tümör gelişimini yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Anti bakteriyel ve anti-viraldir.
Zencefil: Tümörleri azalttığı ve enflamasyona karşı etkilerinin olduğu bulunmuştur. Bulantı ve kusmaya karşı da mükemmeldir.
Yaban Turpu: Detoks için mükemmel.
Kanser, beslenme, detoks ve doğal iyileşme uzmanı Dr. Lawrence Wilson; iki dilim çiğ Japon turpu veya bir dilim çiğ Meksika turpu, veya çiğ şifalı otlar(zencefil, soğan, arnavut biberi, hardal, tarhun otu, dereotu (yabantırak) veya yaban turpu) öneriyor.

Sebzeler hafifçe buğulanmış, hafifçe sotelenmiş veya fırınlanmış olmalıdır. Pişirmek sebzelerdeki sert lifleri kırar ve daha fazla besin emilimi sağlar. Salata ve sebze suyunda ise çiğ iyidir.
“Sebzeler toksisiteyi dengeleyen ve kanserden, şeker hastalığından, kalp hastalığından ve diğer pek çok rahatsızlıktan korunmayı sağlayan yüzlerce bitkisel besin sunmaktadır. Vücudu diğer besinlerden daha iyi bir şekilde yeniden inşa etme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, ilaçlarla veya başka şekillerde alınması zor pek çok vitamin, mineral ve sağlıklı lifi almamızı sağlar” Dr. Lawrence Wilson, beslenme ve kanser uzmanı

Tüm böğürtlenler (orman meyveleri): Çekirdeklerden alınacak B17’ye ihtiyaç vardır.

MEYVELER: En az şekerlileri tercih edin. Ahududu, Çilekler, Yaban mersiniBöğürtlen.

Kayısı B17: Kayısı çekirdeği kırıldığında içeriği yemeklere dökülüp yenerek B17 içeriğinden faydalanılabilir. Hunza kabilesinin 900 yıllık varlıklarında kanser vakası görülmemiştir ve günlük 50-75 gram arası B17 aldıkları bir doğal diyetleri var. Öğütülmüş çekirdeği sıvı hale gelene dek çiğneyin.

Not: Kayısı çekirdeği zehirleyici olabilir, lütfen bununla ilgili araştırma yapın.

Domates: C Vitamini ve kanseri tetiklediğinden şüphelenilen dolaşımdaki oksijen moleküllerine (serbest radikaller) saldıran bir antioksidan olan Likopen ile doludur. Yağda pişirilen domatesler (sızma zeytinyağı iyidir) prostat kanserini önleyebilip küçültebilir. Likopen alımının artması, meme, pankreas ve kolorektal kanser riskini azaltır ve ayrıca güneş yanığından korur.

Avokado: Belirli yağların bağırsak emilimlerini bloklayarak vücuttaki serbest radikallere saldıran güçlü bir antioksidan olan glütatyon bakımından zengindir. Muzdan daha fazla potasyum içerir ve güçlü bir beta-karoten kaynağıdır. Bilim adamları avokadonun viral hepatiti (karaciğer kanserinin nedenlerinden) tedavi etmede de faydalı olabileceğine inanmaktadırlar. Avokadoda bol miktarda faydalı yağ da bulunur.

Yüksek glikoz içeren ama kanserle savaşmada mükemmel olanlar:
Mor/Kırmızı Üzüm: çekirdekleri de yenebilir.
Ananas: Sindirim enzimi Bromealinidir. Kanser hücrelerindeki, hayvansal protein tüketiminden kaynaklanan koruyucu protein tabakasını kırmaya yardımcı olur. Ananas doğal pankreatik enzimler içerir. (kavunağacı meyvesi (papaya) de ama sadece organik yiyin)

Greyfurt: Kanseri önleme kapsamında yenmesi önerilir. İlaç kullanımında yenmemelidir. Bulantı yapar.

Hindistan cevizi, sütü veya yoğurdu.

Not:
1)Enzimler: Boş bir karna suyunu içmek çoğunlukla en iyi tercihtir bu sayede vücuda daha fazla enzim girebilir ve daha fazla etki eder. Ananasın çekirdeğinin suyunu çıkararak içerdiği bromealininden en fazla faydayı alabilirsiniz.
2)Narenciye kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. C Vitamini bağışıklık sistemini sağlamlaştırır.

ÇİĞ ÇEKİRDEKLER VE FİLİZLER: öğlen 1’den sonra yiyin.
Brokoli Filizleri, Alfalfa (Kaba Yonca): Kahverengi Susam, Ayçiçeği, Kabak çekirdekleri.
Tohumları suda bekletin böylece koruyucu enzim inhibitörleri çıkarılır ve “uykuda” olan enzimler daha faal hale gelirler – üç gün içinde tohumların besin değerleri iyice artar ve bu çekirdeklerin sindirimi kolaylaştırılmış olur.

ÇEREZLER: Protein bakımından zengin (bir gece suda bekletilmesi en iyisidir).
Taze (kavrulmamış) Fındık, Badem, Macadamia (Avustralya fındığı):kansere karşı önlem olarak yenmeli. Omega 3 ve protein içerir, prostat ve göğüs kanserine karşı mükemmeldir.
(Kavrulmamış) Brezilya Kestanesi: selenyum içerir, Selenyum prostat ve göğüs kanserine karşı çok önemlidir. Kanser hastalarında selenyum düzeyleri çok düşüktür.

BİLGİNİZE: Çerez tüketiminizde dikkatli olun çünkü çerezlerin küflenme eğilimi vardır. Fazla tüketmeyin. Fıstık ASLA yemeyin çünkü yüksek düzeyde toksiktir.

SIVIYAĞLAR: Sıvı yağları asla ısıtmayın. Pişirme için tereyağı kullanın.
Organik Çetene Yağı salata için: Omega 3 ve 6 için mükemmel bir kaynak.
Avokado Yağı ve Keten Yağı salata sosu olarak kullanın.

Natürel Birinci Zeytinyağı: Çoğu sıvı yağ hormonal sisteminize zarar verir ve kansere neden olan hormonları uyarır. Zeytinyağı bakımından zengin bir beslenmeye sahip olan Yunan kadınları çok düşük oranda meme kanseri oranına sahiptir. Salata sosu olarak kullanın

Çiğ Susam Tahini: Bu yağ östrojeni azaltır. Günlük olarak alınması önerilir, özellikle de göğüs kanseri durumlarında.

İÇECEKLER: Yemek öncesi veya sonrasında için
Alkali Su / Bazen İyonize Su: Su oda sıcaklığında içilmeli. Asla buz gibi olmamalı.

Hindistan Cevizi Suyu: Küçük hindistan cevizlerinden (beyaz kabuklu, kahverengi değil).

Essiac Çayı: Kanadalı hemşire Rene Caisse tarafından bulunan bu çayın kanserle savaştığı kanıtlıdır.
Yeşil Çay: Kanser hücrelerinin bölünmesini engelleyen polifenol içerir, aynı zamanda etkiili bir antioksidan ve anti-enflamatuardır.
Papaya Yaprağı Çayı: Rahim boynu, meme, karaciğer, akciğer ve pankreas kanserlerine karşı etkilidir. Papaya özünün hücre ölümüne neden olduğu araştırmalar sonucu öğrenilmiştir.

KANSERE KARŞI DİYET ŞUNLARI İÇERMELİ

ENZİMLER: Enzimler vücuttaki her kimyasal işlem için gereklidir. Yemeklerin pişitrilmesi ve reçeteyle reçeteli ilaçlarla yok edilmeleri nedeniyle herkeste enzim eksikliği vardır. Hormonal aşırılıklar (östrojen) kansere neden olabilirken, pankreatik enzimler kanserin büyümesini durdurabilir. Enzimler, sebzeler ve düşük şekerli meyveler yenerek ayrıca günlük smoothie’lerle kazanılabilir.

Kanıtlanmış bir kanser terapisi olan enzimler üzerine bilgiler için Dr. John Beard, Dr. William Kelley ve Dr. Nicholas Gonzalez’i araştırın. Özellikle yoğun şekilde baskı ve zulüm altında olan Dr. Kelley (“One Answer To Cancer” yazarı) kanseri bir pankreatik enzim eksikliği olarak tanımlar. Başarıları geleneksel tıbbı aşmıştır.

Sıvı Vitamin C – LivOn marka Lypo-Spheric öneriyoruz. C Vitamini kansere yol açan hücresel hasarın önüne geçer. Ayrıca Camu tozu da öneriyoruz. Güney Amerika’ya ait kırmızı küçük bir böğürtlen olan Camu dünya üzerindeki en yüksek C Vitamini içeriğine sahip besindir.
“IV yoluyla verilen C Vitamininin kemoterapiye göre kanser hücrelerinin ömrünü 10 kat arttırdığı kanıtlanmıştır.” Kaynak: Dr. Linus Pauling

Vitamin D: Günde 15-20 dakika GÜNEŞ IŞIĞI. D vitamini, beslenmelerinde yüksek olan kadınlar, daha düşük meme kanseri riski taşırlar.
Morina Karaciğeri yağı: mükemmel bir D Vitamini kaynağıdır – Blue Ice ™ Fermente Morina Karaciğeri Yağı (Green Pastures web sitesinden) tavsiye ediyoruz, günlük olarak vitamin D düzeylerini normale getirmek için yaygın olarak kullanılan doz x2-5 kapsüllerdir.Çinko: İstiridye, Istakoz, Sardalya, Karpuz, Ayçiçeği ve Kabak Çekirdeği, Yumurta Sarısı, Mantarlarda da bulunur.
a) Meme kanseri hastalarında çinko eksikliği yaygındır ve iyileşmeyi yavaşlatır.
b) Çinko, hem meme hem de prostat kanserine karşı savaşmaya yardımcı olur.
c) Çinko eksikliği kadmiyum seviyelerini artırır – kadmiyum, sigara ve tarımsal gübre içinde bulunan zehirdir.

Selenyum: Brezilya kestanesi, Brokoli, Kelp (varek), Soğan ve Yaban Somon’da bulunur. Meme, prostat, akciğer ve kalınbağırsak kanserlerini önlemede çok önemlidir.

Fiber (Lif): Bol lifli beslenme tüm kanserli bedenlere önerilir, kan östradiol (kötü östrojen) düzeylerini de düşürür.

Keten Tohumu Yağı (rafine olmayan, organik): Omega yağları sizi kansere karşı korur ve tümör büyümesini engeller (özellikle meme kanseri). Tüm kanser hastaları tarafından günlük olarak alınmalıdır – iki yemek kaşığı salata sosu olarak kullanılabilir. Yer keten tohumları, hem lif hem de yağ içerir ve tek başına keten yağından daha güçlü anti-kanser özelliklerine sahiptir. Keten Tohumu, kansere doğru olan değişiklikleri engelleyen veya bastıran ve kanser hücresi büyümesini engelleyen lignanlar içerir.

Keneviryagi
Keneviryagi
Keneviryagi.com web sitesi Türkiye'de kenevir ve kenevir yağı hakkında bilgi veren bir bilgi kütüphanesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.